Psychodietologia

Dietologia

Obecne społeczeństwo dotyka coraz więcej chorób cywilizacyjnych. Ciągły pośpiech, brak czasu na posiłki oraz zdrowe odżywianie przyczynia się do szerzenia coraz większej ilosci chorób, którym tak naprawdę można by było zapobiec poprzez racjonalne odżywianie w zgodzie z naturą.

Żywność przetworzona, pełna konserwantów, barwników otaczająca nas i łatwiej dostępna od tej nie przetworzonej przyczynia się do zaśmiecania naszego organizmu powodując pogorszenie naszego samopoczucia i kondycji fizycznej, często prowadzi do otyłości i wielu chorób z nią związanych, takich jak problemy kardiologiczne, układu ruchu, cukrzyca itp. Wszystkim tym dolegliwościom zdrowotnym możemy zapobiegać. Najważniejsza jest profilaktyka zanim będzie za późno na zmiany. Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, propaguje zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie.

Coraz częściej widzimy reklamy z poradami dietetycznymi, firmy dietetyczne, czy w końcu sklepy ze zdrowa żywnością. Jak grzyby po deszczu powstają ośrodki oferujące wczasy zdrowotne, turnusy rehabilitacyjne połączone z dietą – nauką prawidłowych zasad żywienia. Te wszystkie zmiany są zmianami na lepsze. Społeczeństwo coraz częściej dba o swoją kondycję fizyczną, uprawia aktywnie sport zamiast spędzać wieczory na kanapie przed telewizorem. Moda na sport zbiera swoje plony wśród młodzieży, a nie tylko wśród osób starszych. Modne stały się wyjścia na basen, czy do fitness clubu. Ruch w połączeniu z odpowiednią dietą – zdrowym odżywianiem to droga do zdrowia na długie lata. Warto o tym pamiętać zanim będzie za późno na zmiany. Ludzie, którzy chcą schudnąć, lub ci którzy chcą rozpocząć zdrowe odżywianie powinni wiedzieć, że to nie jest wcale trudne aby zmienić swoje nawyki żywieniowe. To wymaga planu i trochę zastanowienia, a być może będziesz musiał oczyścić swoje szafki, ale to wszystko się opłaci.

Na początek – pozbądź się fast-foodów. Jeśli masz skłonności do jedzenia puszki ravioli, pakowanych przekąsek, posiłków z mikrofali, będziesz musiał znaleźć kogoś kto zabierze je tobie, lub znależć siłę na zrobienie tego samemu. Posiłki gotowe, wysoce przetworzone są zwykle przeładowane sodem, tłuszczem i chemikaliami, które są absolutnym przeciwieństwem zdrowego odżywiania.

Zdrowe gotowanie i jedzenie są często mylone z masywnymi stertami owoców i warzyw, jest to poważne nieporozumienie. Jest jedzenie które istotnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.

Generalnie uważa się, że wszyscy musimy spożywać przetwory mleczne, mięso oraz owoce i warzywa. Gdy ktoś całkowicie wyłączy jedną z głównych grup żywności z ich codziennego planu jedzenia, zazwyczaj szykują się na kłopoty. Jednak fakty są takie, że da się wykluczyć np. mięso, jednak wymaga to odpowiedniego zastąpienia tego składnika. Wegetarianizm jest przykładem diety, która głównie polega na wyeliminowaniu produktów mięsnych.

Najlepszym sposobem, aby schudnąć poprzez wybór żywieniowy jest zapewnienie odpowiedniego wyważenia oraz kombinacji żywności. Najlepiej można to zrobić za pomocą przepisów zdrowego odżywiania opartego na podstawowych wzorcach naszych przodków sprzed ery technologicznej. O tym będziemy tutaj pisać.